Porucha připojení u dospělých: Co je to?
Tyto poruchy se obvykle vyvíjejí v dětství. Mohou výsledkem, když dítě není schopno mít konzistentní emoční spojení s rodičem nebo primárním pečovatelem. Ty mohou pramenit z neošetřených nebo nediagnostikovaných poruch připojení v dětství.
Tento článek popisuje, jaké poruchy připojení jsou, včetně typů a jejich příznaků. Zkoumáme také možnosti léčby a kdy navštívit lékaře.
Základy: Teorie připoutání
Teorie připojení se zabývá tím, jak lidé tvoří emocionální pouta. Způsob, jakým se člověk učí vytvářet a udržovat vztahy, pramení primárně z jejich počátečních interakcí s rodičem nebo primárním pečovatelem během dětství. dětství. Vědci později vyvinuli rozhovor s připoutáním pro dospělé k rozlišení typů u dospělých. Otázky hodnotí typ raného vztahu, který měl dospělý se svým primárním pečovatelem. Typy připoutání u dospělých jsou podobné těm, které byly pozorovány u dětí. Patří mezi ně:
- Zabezpečené: dospělý s bezpečnými připoutáními měl pravděpodobně pozitivní emoční pouto s jejich primárním pečovatelem. Jsou pohodlné ve svých vztazích a mají nízkou úzkost vztahu. Jako dítě nemusí být jejich pečovatel naladěn na jejich potřeby. Dítě může vyvinout tento styl připoutání, pokud má jejich pečovatel občasná nebo nepředvídatelná dostupnost. Například pryč. Může se vyvinout v reakci na dětské trauma nebo zneužívání.
typy poruch připojení
Profesionální diagnostické pokyny – Diagnostické a statistické příručky duševních poruch, 5. vydání (DSM-5)-uvádí dva typy poruch připojení. Stojí však za zmínku, že kritéria pro každý se zaměřuje na symptomy u dětí. týrání nebo zanedbávání.
Americká akademie psychiatrie dětí a dospívajících si všimněte, že děti s RAD May:
- mají nízkou úroveň interakce s ostatními lidmi
- Ukazuje malé nebo žádné důkazy o emocích během sociálních interakcí
- Mají potíže s uklidněním, když jsou stresovány
- Zdá se nešťastné, Podrážděný, smutný nebo vystrašený, když se zapojuje do každodenních činností se svými pečovateli
Pokud dítě nedostává účinnou léčbu, mohou se příznaky rad projevit nebo pokračovat do dospělosti. Mezi možné příznaky poruchy u dospělých patří:
- Obtížnost čtení emocí
- Odolnost vůči náklonnosti
- Obtížnost ukazující náklonnost
- Nízká úroveň důvěry
- Obtížnost udržování vztahů
- Negativní sebevědomí
- Problémy s hněvem
Disinhibovaná porucha sociálního angažovanosti
Disinhibovaná porucha sociálního angažovanosti (DSED) může Rozvíjejte se v reakci na sociální zanedbávání a nedostatek konzistentního připoutání k primárnímu pečovateli během prvních 2 let života. Děti v péči často prokazují příznaky DSED. Patří sem:
- Hyperactivity
- Minimální sociální hranice
- Extrémní společenskost
- připravenost přistupovat a zapojit se s cizími lidmi
Pokud dítě s DSED nedostává účinnou léčbu, může problém projevit nebo pokračovat do dospělosti. Adolescent nebo dospělý s DSED se může zobrazit:
- Hyperactivity
- Extrémní důvěra lidí, které dobře neznají
- Nedostatek povědomí o sociálních hranicích
- Tendence položit do rušivých otázek lidem, že se právě setkali
- Ostatní Chování, která vykazují nedostatek inhibice
Existuje souvislost s disociativní poruchou identity?
s disociativní poruchou identity identity (Udělal) zahrnuje mít alespoň dva odlišné stavy osobnosti. Lékařští odborníci dříve označovali tento stav jako vícenásobná porucha osobnosti.
Vědci stále plně nerozumí příčinům disociativních podmínek. Některé teorie naznačují, že se mohou vyvinout po sexuálním nebo emočním zneužívání v dětství.
ovlivnily 1–3% populace, ale obecné příznaky disociace jsou běžnější. nevědí o jejich alter osobnostech nebo „měních“. „Primární“ osobnost si uvědomuje, že ztratili čas – během kterého byly přítomny změny.
Níže jsou některé známky a příznaky poruchy. Jiní si mohou všimnout, nebo osoba může zažít:
- Nejistota ohledně jejich skutečné identity
- Diskontinuita v jejich smyslu pro sebe
- Související změny v chování, vědomí a paměti
- Pocit odpojení od sebe a světa kolem nich
- Ztráta paměti paměti Vzhledem k osobním údajům nebo každodenním událostem
- Snížená schopnost cítit fyzickou bolest
Zde se dozvíte více o disociaci.
Porucha připojení a vztahy pro dospělé
Porucha připojení, která se vyvíjí v dětství, může ovlivnit vztahy v dospělosti a je nutné další výzkum této oblasti.
Osoba s poruchou připoutanosti může mít potíže s důvěrou druhým nebo se cítit bezpečně a bezpečně ve vztahu. Výsledkem je, že mohou mít potíže s vytvářením a udržování přátelství a romantických partnerství. :
- Nízká sebeúcta
- Emoční poškození
- Obtížnost v sociálních situacích
- Disociace
- Problémy s užíváním návykových látek
Diagnóza
V současné době DSM-5 neuznává poruchy připoutání u dospělých, takže dospělý je nepravděpodobné, že tuto diagnózu obdrží.
Léčba
Léčba poruchy dětského připoutání obvykle zahrnuje psychoterapii – což může také prospět dospělému, který prožívá projev poruchy. Terapie připoutáním se zaměřuje na pomoc člověku překonat dopad negativních raných zkušeností s připoutaností. S těmito znalostmi as pomocí terapeuta mohou páry vyvíjet nástroje a strategie k posílení jejich pouta.
Outlook
Porucha připojení může mít škodlivý účinek na osobní vztahy člověka a celkovou kvalitu života intenskin najdete v ceně lékárny. Léčba však může pomoci. Jakmile se člověk zabývá těmito problémy, může vyvíjet nástroje a strategie zvládání, které fungují. v dětství. Dítě, které zažilo jakoukoli formu zanedbávání nebo týrání, pravděpodobně potřebuje psychologickou podporu, bez ohledu na to, zda mají poruchu připoutání. Zvažte konzultaci s lékařem nebo psychoterapeutem. Nevyřešené problémy z minulosti mohou ovlivňovat myšlenky a chování v současnosti. Protože klinické pokyny tyto problémy uznávají pouze u dětí. Interakce a vztahy.
- Mental Health
- Psychology / Psychiatry
Medical News Today has Přísné pokyny pro zdroje a čerpá pouze z recenzovaných studií, akademických výzkumných institucí a lékařských časopisů a asociací. Vyhýbáme se používání terciárních odkazů. V každém článku propojujeme primární zdroje – včetně studií, vědeckých odkazů a statistik – a také je uveďte v sekci zdrojů v dolní části našich článků. Další informace o tom, jak zajistíme, že náš obsah je přesný a aktuální, se můžete dozvědět čtením naší redakční zásady .