Jakie leki są dostępne dla endometriozy?

Jakie leki są dostępne dla endometriozy?

Najlepsze leki na endometriozę zależy od wielu czynników, w tym wieku osoby, ich objawów i tego, czy chcą zajść w ciążę.

Nie ma lekarstwa na endometriozę, ale terapia hormonalna, środki przeciwbólowe i hormonalne środki antykoncepcyjne mogą poprawić objawy. Operacja jest również opcją.

W tym artykule przyjrzy się lekom i innym leczeniu, które lekarz może sugerować endometriozę.

Uwaga na temat płci i płci

seks i płeć istnieją na spektrum. W tym artykule użyje terminów „mężczyzna”, „kobieta” lub oba w odniesieniu do seksu przydzielonego przy urodzeniu. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Endometrioza jest przewlekłym stanem, który występuje, gdy tkanka podobna do podszewki macicy rośnie w innych obszarach ciała. Gdy tkanka krwawi w odpowiedzi na zmiany poziomu hormonów, może to powodować zapalenie i ból.

Endometrioza dotyka 11% kobiet w wieku 15–44 lat w Stanach Zjednoczonych. This condition can make it harder to get pregnant and, in some cases, can lead to infertility.

The symptoms include:

 • very painful menstrual cramps
 • Ból dolnej części pleców lub miednicy, który nie znika
 • Ból podczas seksu
 • Ból lub skurcze po seksie
 • Ból w jelicie
 • Ból podczas ruchów jelit lub bólu podczas oddawania moczu podczas menstruacji
 • Plamy krwi w kale lub moczu podczas miesiączki
 • biegunka, zaparcia, wzdęcia lub nudności podczas miesiączki
 • Wykrywanie lub krwawienie między okresami

Dowiedz się więcej o endometriozie i niepłodności.

Leczenie leczenia endometriozy

Endometrioza nie ma lekarstwa. Jednak lekarze mogą zalecić sposoby ułatwienia objawów.

Najlepsze leki na endometriozę będą zależeć od wielu czynników, w tym wieku osoby, nasilenia objawów i tego, czy chcą zajść w ciążę.

Hormonalne środki antykoncepcyjne

Jeśli dana osoba nie próbuje zajść w ciążę, lekarze mogą sugerować, że stosują hormonalną kontrolę urodzeniową, aby poradzić sobie z objawami endometriozy.

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą sprawić, że okresy mogą być krótsze, lżejsze i bardziej regularne i pomóc w złagodzeniu objawów endometriozy związanych z menstruacją, w tym bólu. Działa to najlepiej u osób, których gdzie kupic clean vision ból i inne objawy nie są ciężkie.

W tej części dotyczy niektórych przykładów hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Pigułka estrogenu i progestyny ​​

Lekarze zwykle przepisują ten rodzaj doustnego środka antykoncepcyjnego, aby zapobiec ciąży. Mogą również polecić to osobom z endometriozą, ponieważ może to sprawić, że okresy danej osoby będą lżejsze i mniej bolesne.

Pigułka zawiera dwa żeńskie hormony płciowe: estrogen i progestynę. Ta kombinacja zapobiega owulacji, uwalnianiu jaj z jajników. Lekarze zalecają, aby osoba codziennie przyjmowała tę pigułkę.

Niektórzy ludzie będą musieli przyjmować pigułkę codziennie przez 21 dni, a następnie 7-dniową przerwę na okres. Inne przyjmują to ciągle. Pigułka tylko dla progestyny ​​(POP)

Niektóre samice, w tym te z chorobami sercowo-naczyniowymi i wysokie ryzyko rozwoju zakrzepów krwi, nie mogą przyjmować estrogenu. W takich przypadkach lekarze mogą zalecić POP.

Pop zawiera tylko jeden hormon żeński, progestynę. Działa poprzez zapobieganie owulacji i zmianę śluzu, który wynosi macicę.

Osoba będzie musiała przyjmować tę pigułkę o tej samej porze każdego dnia, aby była skuteczna. Lekarz poleci przyjmowanie tej pigułki codziennie bez 7-dniowej przerwy.

Urządzenie wewnątrzmaciczne progestyny ​​(IUD)

wkładka jest małym kawałkiem plastiku w kształcie litery T, który pracownik służby zdrowia może wstawić do macicy osoby. Istnieją różne typy, w tym hormonalna progestyna wkładka i niehormonalna miedziana wkładka.

Progestyna wkładka wkładka z czasem wkłada małe ilości hormonowej progestyny ​​do ciała. Lekarze zalecają głównie zapobieganie ciąży, ale może również zmniejszyć ból endometriozy.

Według National Institutes of Health (NIH) progestyna wkładka może zmniejszyć wielkość zmian endometriozy i uczynić okresami lżejszym.

Ryzyko i skutki uboczne

Hormonalna antykoncepcja nie jest dobrą opcją leczenia endometriozy dla osób, które chcą zajść w ciążę. Warto również zauważyć, że hormonalne środki antykoncepcyjne złagodzą objawy tylko tak długo, jak dana osoba ich używa.

Te leki mogą również mieć skutki uboczne, takie jak:

 • Przyrost masy
 • Rozdęcie
 • Krwawienie między okresami

Osoba powinna zawsze omawiać ryzyko i skutki uboczne z lekarzem przed przyjęciem nowego leku.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej o hormonalnych środkach antykoncepcyjnych i endometriozie.

 • Kontrola urodzeń dla endometriozy
 • Co wiedzieć o wkładce dla endometriozy
 • 10 Najczęstsze skutki uboczne kontroli urodzeń

Terapia hormonalna

Hormony powodują krwawienie łatek tkanki endometriozy w odpowiedzi na cykl miesiączkowy.

Z tego powodu zmiana poziomów hormonów osoby może powstrzymać tkankę przed krwawieniem i złagodzić objawy endometriozy. Hormony mogą również spowolnić wzrost tkanki.

Hormon leczenia zatrzymują okresy, więc są odpowiednie tylko dla tych, którzy nie chcą zajść w ciążę. Zatrzymują jajniki przed wytwarzaniem hormonów, w tym estrogenu.

W tej sekcji dotyczy typowych terapii hormonalnych, które lekarz może sugerować endometriozę.

Hormon uwalniający gonadotropinę (GNRH) Agoniści

Te leki zatrzymują owulację i wysyłają ciało do „stanu menopauzalnego”. To powstrzymuje endometriozę przed pogorszeniem się.

Agoniści GnRH mają postać pigułek, zastrzyków lub natrysku nosowego. Pracownicy służby zdrowia zwykle zalecają przyjmowanie agonistów GNRH na nie dłuższe niż 6–24 miesiące jednocześnie, w zależności od dawkowania. Wynika to z tego, że przyjmowanie ich na dłuższe zwiększa ryzyko utraty kości i powikłań serca.

Przykłady obejmują:

 • octan leuprolidu lub lupron Depot
 • goserelin lub zoladex
 • nafarelin lub selarel
 • Elagolix lub Orilissa

Inhibitory aromatazy

Inhibitory aromatazy niższe poziomy estrogenu.

Według NIH niektóre badania wykazały, że mogą być przydatne w leczeniu bólu endometriozy. Jednak Food and Drug Administration nie zatwierdziło ich jeszcze w tym celu w amerykańskich badaczy, uważają to za eksperymentalne podejście.

Danazol

Danazol obniża poziomy estrogenu i zwiększa poziomy hormonu płciowego płci męskiego. Zatrzymuje to owulację i okresy, łagodząc objawy endometriozy. Ryzyko

i skutki uboczne

Hormonalne zabiegi, takie jak hormonalne środki antykoncepcyjne i terapia hormonalna, trwają tylko tak długo, jak osoba je przyjmuje. Gdy osoba przestanie przyjmować leki, objawy powrócą.

Możliwe skutki uboczne leczenia hormonalnego obejmują:

 • Hot Flashes
 • Zmęczenie i sen Problemy
 • Utrata kości
 • Sztywność stawu i mięśni
 • Suchość pochwy

Niektóre leki hormonalne, takie jak agoniści GnRH, może zwiększyć ryzyko powikłań serca.

Możliwe skutki uboczne Danazolu obejmują tłustą skórę, trądzik i ból piersi.

Danazol może również zaszkodzić rozwijającemu się płodzie. Ludzie, którzy go przyjmują, powinni unikać hormonalnej kontroli urodzeń. Zamiast tego ci, którzy używają Danazolu, powinni stosować metody barierowe antykoncepcji, takie jak prezerwatywy lub przepona, aby zapobiec ciąży.

Leki na rozmiar bólu

Rodzaj środków przeciwbólowych zwanych niesteroidowymi anty-anty-anty-anty-anty-anty-anty-anty-anty- Leki zapalne (NLPZ) mogą pomóc złagodzić łagodny ból i inne objawy endometriozy.

Te leki działają poprzez spowolnienie produkcji prostaglandyn organizmu, rodzaju hormonu zaangażowanego w zapalenie, który przyczynia się do bólu.

Wspólne typy NLPZ obejmują:

Ryzyko i skutki uboczne

Niektóre możliwe skutki uboczne NLPZ, takie jak ibuprofen:

NLPZ mogą również powodować wrzody żołądkowe i krwawienie wewnętrzne.

Inne zabiegi

W tej sekcji dotyczy innych metod leczenia endometriozy, takich jak chirurgia i zmiany stylu życia.

Chirurgia

Czasami lekarze mogą sugerować usunięcie niektórych lub całości tkanki endometriozy. Może to złagodzić ból, ale nie wyleczy stanu. Endometrioza może nadal wrócić. Lekarze zwykle zalecają operację tylko wtedy, gdy ból jest ciężki.

Mogą sugerować jedną z następujących operacji:

 • Laparoskopia: chirurg napełnia dolną brzuch, a następnie tworzy dwa lub więcej małych cięć. Następnie wkładają mały instrument widokowy ze światłem na końcu. Następnie chirurg używa lasera do usunięcia tkanki endometriozy.
 • Laparotomia: podczas laparotomii, zamiast dokonywać mniejszych cięć, lekarz wykonuje duże nacięcie do zbadania narządów. Następnie mogą usunąć każdą znalezioną tkankę endometriozy. Chirurg może to polecić osobie z głęboko infiltracyjną endometriozą.
 • Histerektomia: Jest to główna operacja, w której chirurg usuwa macicę. Lekarze zwykle zalecają histerektomię w ostateczności.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej o operacji endometriozy.

 • Czego można oczekiwać od laparoskopii endometriozy
 • Operacja endometriozy: laparoskopia, histerektomia i odzyskiwanie
 • Czym jest operacja laparoskopowa dla endometriozy? Li>

dieta i żywienia

Zgodnie z przeglądem 2021 niektóre pokarmy mogą mieć pozytywny lub negatywny wpływ na objawy endometriozy.

Naukowcy sugerują, że przyjmowanie kapsułek oleju rybnego wraz z witaminą B12 może mieć pozytywny wpływ na objawy endometriozy. Jednak spożywanie alkoholu, czerwonego mięsa i tłuszczów trans może powodować negatywne skutki.

Dodatkowo spożywanie zrównoważonej diety, która zawiera szereg owoców i warzyw może pomóc w zapobieganiu rozwojowi lub pogarszaniu endometriozy. Przegląd z 2015 r. Sugeruje, że pożywna dieta może przynieść korzyści endometriozie.

Przegląd zauważa, że ​​następujące pokarmy mogą być korzystne:

 • Owoce
 • Warzywa
 • Whureal Grains
 • Żywność zawierająca kwasy tłuszczowe omega-3

Osoba z endometriozą może chcieć prowadzić dziennik żywności i obserwować, czy ich objawy pogorszyły się, czy poprawią w zależności od diety. Identyfikacja i ograniczenie problematycznych pokarmów może pomóc osobie złagodzić objawy.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej o diecie.

 • Co powinieneś jeść, jeśli masz endometriozę?
 • Dieta przeciwzapalna: co wiedzieć
 • Jakie są zalety zdrowego odżywiania?

Zmiany stylu życia

Lekarze nie są pewni związku między stylem życia a endometriozą. Badania trwają, ale niektóre z najnowszych badań są następujące:

 • Unikanie alkoholu: przegląd 2021 wskazuje, że wyższe spożycie alkoholu może przyczynić się do ryzyka rozwoju endometriozy. Naukowcy sugerują, że osoby z endometriozą unikają alkoholu.
 • Po diecie o niskiej zawartości tłuszczu: dieta wysoko w tłuszczach trans może przyczynić się do ryzyka rozwoju endometriozy.
 • Aktywność fizyczna: badacze nie są pewni, czy ćwiczenia mogą pomóc w złagodzeniu objawów endometriozy . Przegląd z 2017 r. Sugeruje, że aktywność fizyczna może zmniejszyć ból i poprawić jakość życia u dorosłych żyjących z przewlekłym bólem, chociaż naukowcy nie znaleźli tego we wszystkich badaniach.
 • Joga: W badaniu z 2016 r. Z udziałem 15 kobiet z endometriozą związaną z bólem naukowcy odkryli, że ćwiczenie jogi przez 8 tygodni pomogło kobietom poradzić sobie z bólem.

Dowiedz się więcej

Dowiedz się więcej o pomocy i porad dotyczących życia z endometriozą.

 • Jak poradzić sobie z endometriozą
 • Jak zapobiegać bólu endometriozy podczas płci
 • 9 domowych środków leczenia objawów endometriozy

Podsumowanie

Endometrioza ma miejsce, gdy tkanka podobna do podszewki macicy rośnie poza macicę. Może to być bardzo bolesne, szczególnie podczas miesiączki. W niektórych przypadkach może to prowadzić do niepłodności.

Nie ma lekarstwa na endometriozę. Lekarze mogą sugerować sposoby radzenia sobie z objawami, w tym hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi, terapii hormonalnych i bez recepty leków przeciwbólowych, takich jak NLPZ. W ciężkich przypadkach lekarze mogą zalecić operację.

 • Ból/znieczulenie
 • Zdrowie kobiet/ginekologia

Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i losowania Tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz czasopism medycznych i stowarzyszeń. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając nasze Polityka redakcyjna.

 • & lt;

Contents